Близо 20 000 ученици в Пиринско влязоха в клас, тестовете „засякоха“ само две положителни проби

Близо 20 000 ученици /1-12 клас/ от 99 училища в област Благоевград влязоха вчера по класните стаи. Това стана основно след тестване, което вече ще се провежда един път седмично, в началото на първия присъствен учебен ден.

Както е известно, дълго време между институциите – министерствата на здравеопазването и на образованието, се „водеше полемика“ кой, кога и какви тестове да осигури. Заговори се и за вариант училищата сами да закупуват тестове, но конкретно за общинските и държавните образователни институции тази идея отпадна. Така в петък се разбра, че са осигурени тестове на държавно ниво и учениците от 5 до 12 клас също може да възобновят присъственото обучение. Условието е във всички общини със заболеваемост над 250 на 100 000 души учениците да бъдат изследвани безплатно с щадящи тестове. Също така в една паралелка трябва да има поне 50% ученици, които се тестват или са със зелен сертификат, като непълнолетните се изследвани със съгласието на техните родители, а пълнолетните решават това сами.

Припомняме, че на 22.10. в девет общини в областта, сред които и Благоевград, бе въведена ротация. Четири дни по-късно заради повишаване заболеваемостта от коронавирус училищата затвориха. Така всъщност някои випуски, като 6, 9 и 11 клас, вчера за пръв път влязоха по класните стаите след повече от месец онлайн обучение, пише в. „Струма“.

„Нямахме проблеми, тестването премина нормално. На училище са 90% от учениците ни“, сподели директорът на Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост Димитрина Иванова. Тя допълни, че денят е започнал с тестване на целия колектив, без значение дали са ваксинирани или имат зелени сертификати, като целта е била да се направи една обща „моментна снимка“ на здравословния статут на педагогическите и непедагогически специалисти. При самите пробовземания на учениците по стаите са присъствали класните ръководители. От училището са имали и готовност за включване на още хора в екипите, включително и родители доброволци, но не се е наложило. С оглед на възрастта си гимназистите сами са се тествали.

„Справихме се за 10 минути, не беше нещо страшно и неприятно, а по-скоро забавно“, признаха и единадесетокласниците на 5-о СУ.

По отношение на организацията родители коментираха, че за децата от 1 до 4 клас учебните занятия в 5-о СУ започват в 8 часа, а за по-големите – в 7.30. Така се избягва струпване по входове и общите части, а и при нужда учителите в различните етапи могат да си помагат и съдействат.

Специална организация бе направена и в училищата на двусменен режим, или там, където учат и сутрин, и следобед. Така в Националната хуманитарна гимназия, където присъственото обучение бе възобновено във всичките 25 паралелки, първа смяна са 10, 11 и 12 клас. Продължителността на учебните часове бе по 35 минути и фиксирано време за тестване от 25 минути – от 7.30 до 7.55 сутринта и от 13.30 до 13.55 следобед за втора смяна – 8 и 9 клас. Впечатление направи, че с приключването на първа смяна достъпът до сградата бе ограничен и целият помощен персонал бе ангажиран да извършва дезинфекция на стаите и коридорите.

А иначе нямащи търпение да се върнат отново на училище, осмокласниците и деветокласниците се строиха пред НХГ още преди 13 часа. Те влизаха пред погледа на дежурен учител, които им напомняше да си сложат маските и да си дезинфекцират ръцете с автоматичния дозатор на входа. Медицинското лице извършваше демонстрация и инструктаж първо в учителската стая, след това и по стаите, като гимназистите сами осъществяваха пробовземането.

„Вместихме се в определеното време от 25 мин. Всичко премина нормално. От днес /6.12./ на училище са учениците от всичките ни 25 паралелки, като се повишава и броят на родителите, желаещи да подадат декларации, респективно са съгласни с тестването“, каза директорът на НХГ М. Митов.

В потвърждение на това класния ръководител на 12 „д”, учителката по информатика и ИТ Миглена Велячка, сподели, че първоначално в нейния клас е имало 8 нежелаещи да се тестват, впоследствие 6-има от родителите са изразили желание и към момента /вчера по обяд/ двама абитуриенти от тази паралелка продължават в ОРЕС. На въпроса какво се случва, ако някой гимназист закъснее за първия час и самото тестване, М. Велячка поясни, че според постъпилите декларации на всеки класен ръководител се раздава определено количество тестове. Така учителите следят и знаят колко учениците са дошли и са тествани. Закъснелите, какъвто случай е имало с пътуваща от Дупница гимназистка, се изпращат при медицинската сестра, която извършва допълнителното тестване.

„Ако някой евентуално закъснее, го изпращаме при медицинското лице, чийто кабинет е на първия етаж“, поясни и директорът на ПГТЛП Д. Иванова.

Вчера следобед след приключването на тестването и в първа, и във втора смяна началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов констатира, че по класните стаи се влезли около 20 хиляди ученици от общия брой около 34 хиляди. Или присъствените учебни занятия са възобновени за близо 60% от учениците /1-12 клас/.

При извършеното тестване са открити две положителни проби в Сандански. Съгласно процедурата са информирани родителите на учениците, като положителните резултати трябва да бъдат удостоверени с PCR тестове.

Ив. Златанов припомни и че по училищата в общините Сатовча, Струмяни и Гърмен не се извършва тестване, тъй като там заболеваемостта е под 250 на 100 хиляди и всички учат присъствено. На фона на постигнатия висок процент съгласие и желание за учене на живо, в училищата в Бел камен и Смолево нито една паралелка не е минала 50%, затова и всички са в ОРЕС.

В също време най-малко 3-4-ма директори вчера до обяд са информирали началника на РУО за увеличаване броя на родителите, желаещи децата им да бъдат тествани. Затова и от Регионалното управление са предвидили и имат наличен резерв от 2 хиляди теста, с който веднага да се реагира, така че „включилите се допълнително“ да бъдат тествани днес и да се присъединят към съучениците си.

По отношение на препоръката, отправена от министър Денков учителите да не се впускат веднага в изпитване на учениците, а да им дадат време да се социализират, Ив. Златанов акцентира, че по време на онлайн обучението е имало ритмичност и процесът на оценяване на знанията и уменията не е спрял, а се е осъществявал периодично. Затова и учителите, особено тези с по-голям стаж, би следвало да имат обективна преценка.

„Апелирам към отчитане на ситуацията. Учителите да бъдат добронамерени и, въоръжени с много търпение, да откликнат на обстоятелствата, свързани с преминаването от ОРЕС към присъствено обучение“, обърна се към педагогическите специалисти Ив. Златанов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *