Бум на имотния пазар в Благоевград – с 40% скочиха сделките

Подплашени, че инфлацията може да стопи спестяванията им, благоевградчани масово се втурнаха да влагат парите си в недвижими имоти. С 40% са скочили имотните сделки в Благоевград през 2021 г., като най-голям ръст брокерите отчитат през второто тримесечие. 30% е увеличението на сделките само през отминаващия месец октомври спрямо същия период през 2019 г.

„Пазарът на недвижими имоти в Благоевград е много активен, така, както е и в цялата страна. Отбелязва се тенденция за намаляване на дела на сключени сделки със заемни средства срещу ипотеки. В периода януари 2019 г. – септември 2019 г. броят на ипотеките е около 36% от общия брой продажби, за същия период на 2020 г. процентите са около 30, а през 2021 г. – 26,5%”, съобщава за в. „Струма“ управителят на една от големите брокерски агенции Илинка Митева.

Продължава интересът към поземлени имоти за индивидуално жилищно застрояване в кварталите „Баларбаши”, „Освобождение” и „Струмско”, където има свободни от застрояване площи, сателитните на Благоевград села Еленово, Изгрев, Дъбрава, Покровник, Рилци, както и към къщи – новопостроени или стари, включително и в по-отдалечените населени места, последица както от повишения стандарт на купувачите, така и от ограниченията на пандемията. От апартаментния пазар най-търсени са тристайни жилища ново строителство, без довършителни работи в централната част на града и широк център, с цел лично ползване. Като алтернатива на ограниченото предлагане на ново строителство в централната част, купувачите се спират на старо строителство, но при разумна цена, най-често с около 10-15% по-ниска единична цена в сравнение с обект с аналогични характеристики ново строителство. Старото строителство е предпочитано и при ползване на банково кредитиране на покупката, както и при невъзможност за изчакване на процеса на изграждане при новото строителство.

Все по-често напоследък се проявява интерес и към напълно обзаведени новопостроени или ремонтирани жилища с оглед повишаващите се цени на строителните материали, липсата на квалифицирани работници за извършване на довършителните работи, както и повишаване цената на труда им.

Двустайните жилища в повечето случаи представляват интерес за купувачите с инвестиционна цел. Засиленият интерес винаги води до повишаване на цените, като при различните имоти средното изменение от началото на 2021 г. в проценти варира между 5% и 12%, отчитат брокерите. При парцелите за индивидуално жилищно застрояване цените са скочили с 5-8%, а при двустайни и тристайни апартаменти старо строителство в център и широк център, както и на санирани панелни жилища в кварталите – около 5%. Най-голямо е увеличените на цените при двустайни и тристайни апартаменти ново строителство в център и широк център с около 10-12%.

По-значителното изменение в единичните цени на новото строителство е продиктувано не само от високия интерес към този тип имоти, но и от изменението на цените на строителните материали. Част от предприемачите отлагат стартирането на проектите си, изчаквайки стабилизиране на цените на строителните материали, за да могат да калкулират по-безрисково цени за продажба на бъдещите обекти“, добави Илинка Митева.

Ето какви са средните цени на имотите в Благоевград към момента: между 100-180 евро на кв.м върви парцел за жилищно строителство в широк център и между 60 и 100 евро на кв.м в кварталите. Апартаментите от старо тухлено строителство се продават на цени от 550 евро до 650 евро на кв.м в центъра, по 500-600 евро на кв.м в широк център. Апартаментите от тухла ново строителство са 650-750 евро на кв.м в центъра, 550-650 евро на кв.м в широк център и 450-520 евро на кв.м в кварталите. Панелките в кварталите вървят между 430-520 евро на кв.м.

Разбира се, сключват се сделки и на цени, много различни от средните, което е свързано с конкретните характеристики на имота – луксозни довършителни работи, пълно обзавеждане или пък необходимост от основен ремонт, лошо състояние на общите части, липса на асансьор и др.

Каква е причината за бума на имотния пазар – изгодните банкови условия и/или притесненията на хората, че инфлацията ще стопи спестяванията им, поради което традиционно инвестират в недвижимости? Според брокерите причините за интензивността на пазара на недвижими имоти са комплексни. От една страна, изгодните банкови условия са катализатор на сделките, но това е свързано и с повишаване на доходите на заетите в част от икономическите сектори, тъй като възможността за кредитиране е пряко свързана с доходите на кредитополучателите. От друга страна, несигурността, породена от пандемичната обстановка, активира пазара и преди сигналите за предстояща инфлация, и доказателство за това са данните за брой сключени сделки от второто полугодие на 2020 г.

„Данните за нивата на инфлацията от последните месеци даде допълнителен тласък на активността на купувачите, като при този тип инвеститори водещ критерий е размерът на свободните средства, с които разполагат, а не имот с конкретни характеристики.

Инвестицията в недвижими имоти е традиционно най-масово прилаганата форма за запазване на спестяванията в България, но при всички положения тя трябва да бъде свързана с обективната финансова възможност на купувачите“, категорична е Илинка Митева.

Според строителния предприемач Петър Байкушев ситуацията в Благоевград е тежка и комплицирана и много фирми са на ръба на фалита. „Цените на строителните материали скачат всеки ден. За последните 5 месеца увеличението при някои от тях е 3-4 пъти. Това неминуемо ще рефлектира върху крайния продукт, т.е. ще доведе до повишаване на цените на новите жилища. Пазарът в Благоевград е нерегулиран. Ситуацията на 100 км от София е много различна. Опасявам се, че доста от фирмите в строителния бранш няма да издържат”, заяви бизнесменът Петър Байкушев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *