Велики вторник е! Това е ден за поука

Велики Вторник е! Това е вторият ден от Страстната седмица в православния календар и е посветен на поученията на Иисус Христос и нравствените наставления към вярващите. 

През този ден се припомня притчата за десетте мъдри девици – тук се подчертава значението на постоянната духовна подготвеност. Иисус ни дава пример как да благотворим – не като даваме от излишъка си, а както бедната вдовица да отделим от последните си материални средства.

Този ден Църквата избира за поука – чрез Притчата за десетте девици. В нея се говори за пет мъдри и пет неразумни девици, като се подразбира пет мъдри и пет неразумни човешки души. Мъдрите имали чисти светилници и свещен елей, а неразумните – само чисти светилници. Светилниците в тази притча символизират телата, а маслото – елеят, е символ на милостта. На гръцки език „милост“ се произнася „елеос“. На празничната утреня освещаването на църквата се усилва от запалването на свещите и елея, когато се пеят псалмите за многото милости Божии към избрания народ.

Христос разказал притчата за девиците на вярващи, за да им покаже, че трябва винаги да са готови да срещнат Небесния Жених с целомъдрие, милостиня и готовност за добри дела.

В нощта срещу Велики вторник Иисус Христос бил във Витания, а на сутринта дошъл в Йерусалимския храм, където поучавал народа. Първосвещениците и старейшините, като слушали Неговите притчи, разбирали, че говори за техните грехове и искали да го заловят, но и се бояли да го нападнат открито, защото хората го почитали като пророк.

Също така се припомня и притчата за талантите, които подчертават важността на готовността и отговорността в духовния живот, в служба на Бога и на ближния. Вярващите се призовават да прекарат деня в молитва, размишления и добри дела, като се подготвят духовно за предстоящите дни на Страстната седмица.

Във вторника от Страстната седмица се позволява извършването на всякаква домакинска работа. Проверете в дома си какви вещи са станали неизползваеми и ненужни, за да ги съберете и да ги подарите на нуждаещите се. Това може да са детски дрехи, играчки, стари книги, покъщнина, излишни мебели и други.

В същото време, църквата почита свети апостоли Аристарх, Пуд и Трофим на 15 април. Свети Аристарх бил спътник на свети апостол Павел в проповедническите му пътешествия и с него понасял всички тежести на апостолския живот.

Апостол Пуд бил римски държавен съветник и благочестив мъж, който приемал в дома си първовърховните апостоли Петър и Павел и всички християни. Домът му бил като църква, в която вярващите се събирали за богослужение. Св. Трофим придружавал св. ап. Павел по време на третото му пътешествие в Елада. Светите апостоли заедно с ап. Павел били обезглавени по времето на император Нерон. Свети Аристарх бил жител на Солун.

По време на второто си проповедническо пътешествие свети апостол Павел проповядвал в юдейската синагога в Солун и приобщил към лоното на християнската вяра множество елини и юдеи – сред тях бил и свети Аристарх.

Той станал спътник на апостол Павел и го придружил през третото му проповедническо пътешествие. Двамата били затворени в Рим и това става ясно от Посланието на свети апостол Павел до Колосяни и от Посланието до Филимон.

По-късно апостол Аристарх бил епископ на сирийския град Апамея и по времето на император Нерон бил обезглавен заедно с апостолите Павел, Пуд и Трофим.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *