Герджиков: На мястото на Радев щях да уволня служебното правителство
„Един президент може да свали доверие единствено от служебното правителство, което той е назначил и за което носи отговорност. И ако аз бях на мястото на г-н Радев, щях да сваля доверие от този кабинет заради хаоса днес.“ Така Анастас Герджиков отговори на въпрос на Дарик кога един държавен глава трябва да се дистанцира от едно правителство, което не може решава кризи.
Според основния конкурент на Румен Радев за президентския пост в България, днес не се справяме с кризите с пандемията, тока, инфлацията, защото има политическа криза и служебно правителство, а няма работещ парламент, който да контролира министрите.
Професорът е категоричен, че като президент ще държи да има стабилно редовно правителство и работещ парламент.
Герджиков определи себе си като “смел човек”, който е еднакво отдалечен от всички партии – където било мястото и целта на всеки президент арбитър. Затова и първият въпрос, който задал на ГЕРБ, когато партията го подкрепила, бил какви са условията. Отговорът – подкрепа без условия.
На молба на Дарик да посочи свои действия, в които се е тествал в моменти на криза, Герджиков призна, че го е правил десетки пъти, а последно миналия март, когато само за две седмици най-голямото висше учебно заведение в България – Софийският университет, взел спешни противоепидемични мерки и студентите, и преподавателите преминали онлайн обучение. Тогава ректорът, който днес е кандидат-президент, регистрирал как здравният министър издавал аналогични заповеди с дни закъснение след заповедите на Герджиков в Университета.
Професорът, който най-често от кандидатите за президенти говори за обединение, бе питан в Дарик как би решавал трудни казуси, когато има напрежение между преговарящите.
“Имам опита, но съм и тип човек, който успява да чуе, да уважава различното мнение и да намирам това, което обединява, а не другото, което разединява”, описа себе си професорът, разказвайки за опита си като ректор на университет с 16 Факултета и председател на Съвета на ректорите в България. И на двете места всеки защитавал своя интерес, но през последните години хората видели, че е по-добре да гледат това, което ги обединява, а не това, което ги разделя и тогава ползата е по-голяма за всички. Според Герджиков така трябва да е и в политиката, особено за президента.
“Когато говоря за обединение, нямам предвид утопична идилия, а да търсим консенсус, защото това е най-важното правомощие на президента, който е олицетворение на единството на нацията”, убеден е Герджиков дни преди първия тур на изборите за държавен глава.
Според него той притежава най-необходимото качество за този пост – обича да работи с хора, а не да ги командва и може да ги убеждава да работят заедно.
За Анастас Герджиков големият проблем е, че българите 30 години чакат справедливост, а вместо това се повтаря един и същи модел, независимо, кой е на власт. Според него затова върховенството на правото и доброто управление са толкова важни теми.
И професорът даде най-краткото описание на това – законът е над всичко и никой не е над закона.
Герджиков напомни, че на 6 ноември, събота е рожденият ден на рано отишлия си юрист и преподавател Кристиан Таков – в чийто позиции мнозина днес виждат знамето на битката за върховенство на закона. Затова и на Задушница кандидат-президентът помоли да си спомним за мъртвите ни близки, за загиналите военни, за лекарите и българите, починали в Ковид войната.
Попитан действията на кой предишен български президент би отличил, Герджиков посочи Петър Стоянов – главната фигура, допринесла да не се влезе в гражданска война, на която сме били.
В Дарик Герджиков бе питан и дали системите на здравеопазване и социални грижи трябва да се реформират, за да няма нужда чрез “Българската Коледа” да се набират средства за благотворителност.
“Президентът няма как да направи сам реформа в тези две важни сфери. Говорим за това как да се окуражат хората да даряват – сигурно може да се направи по един по-малко театрален начин. Но това трябва да са каузи на всеки президент”, убеден е проф. Герджиков.