Говорителят на ЦИК: По-добре вот 2 в 1 на 14-ти, а не на балотажа

По-добре вот 2 в 1, отколкото избори по-отделно. Това коментира пред БНР говорителят на ЦИК Росица Матева. Тя обаче поясни,че ако се стигне до избори 2 в1, то е добре те да са на първия тур с президентските – на 14-ти ноември, отколкото при евентуален балотаж на 21 ноември. Причината – така ще има възможност спокойно да се настроят машините. Иначе ще имат само една седмица, което би създало трудности, а при балотаж ще трябва да изчакат да излязат и резултатите.

Матева посочи, че при провеждане на изборите за Народно събрание и за президент по отделно, би било добре да има поне две седмици между единия и другия вид избор. „Трябва да се пренастрои софтуерът, смарткартите отново се параметризират. Това е технологично време, което е необходимо“, аргументира се тя.

„Избори 2 в 1 могат да бъдат организирани технически. Не за първи път ще се случи такова нещо. Ще се наложи обаче да се купят още машини за гласуване и ЦИК обсъжда това“, каза още Матева.

Още около 2000 машини ще са достатъчни, за да се организират и проведат спокойно изборите за парламент и за президент в един ден, подчерта тя и обясни, че ако има решение да се закупят, ще се обяви обществена поръчка и е възможно изпълнителят по поръчката да не бъде досегашната фирма, доставчик на машините за вота. Добави обаче, че все още не са влизали в разговори с производителя дали те директно могат да доставят машините, тъй като не знаят дата на изборите за НС. Най-вероятно и в чужбина ще има повече машини.

По думите ѝ все още не е предаден софтуерът от фирмата, осигуряваща машините за гласуване. „В договора е записано, че ще се плати цената по него, когато бъде изпълнена цялата работа, записана в него. … Когато имаме констативен протокол, в който е записано, че целият софтуер е предаден, ЦИК има готовност да изплати остатъка от дължимите суми по договора с фирмата“, обясни Матева.

Матева обясни, че разходите за избори 2 в 1 ще са по-ниски, защото едни и същи секционни и районни комисии ще организират и произведат и двата вида избори. „В предходни години възнагражденията за тези комисии не са били в двоен размер, а 100% за единия вид избори и 50% за другия. Ще се спести и от логистиката на бюлетини, машини и всички изборни книжа, ще се спести и от командировъчни разходи на членовете на комисиите извън страната“, каза тя.

При вот 2 в 1 партиите, издигнали кандидат за президент, ще са с еднакви номера в бюлетините. Причината – водещ според ИК е жребият за президент. Хартиените бюлетини пък ще трябва да бъдат с различен цвят на защити на гърба, за да се различават външно. Неудобството за партиите е,че трябва да провеждат едновременно кампания. Според нея машините трябва да пускат две отделни разписки , така че избирателят да може да реши за който от двата вида вот иска да гласува.

Изтъкна,че са готови с хронограмата за вота за президент, но изчакват с нейното гласуване, за да стане ясно кога ще са и изборите за парламент.. Ако се стигне до избори 2 в 1, искат хронограмата да е една, както и голяма част от изборните книжа. Поясни, че няма как да вземат решение преди издаването на указа от страна на президента, но така отново ще имат само 60 дни.

Матева поясни, че за нея лично машинното гласуване е по-правилния вариант, отколкото връщането на вот и с хартия. Ако се стигне до този вариант, то според нея трябва да има отделни секции ,в които да се гласува само с хартиени бюлетини и други – само с машини. По думите й смесването на двата вида гласуване в една секция води до грешки, което не било добре за доверието в изборния процес. За това обаче били нужни сериозни законодателни промени и избирателят да не гласува само в секцията си по постоянен адрес. Даде с други държави където има секции с много машини – над 10 и които се помещават например във физкултурни салони. Напомни, че тя лично е привърженик на машинното гласуване, защото така се елиминира субективния фактор.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *