Денков: Родителите стават домашни учители, ако не тестват децата си

Родителите, които откажат да тестват децата си и решат да ги задържат вкъщи, ще се превърнат в домашни учители. Педагозите няма да могат да правят втори учебен ден за тях. Това стана ясно от думите на просветния министър акад. Николай Денков.

„На много места няма възможност за хибридно обучение. Тогава ще има възможност, но не много дълго, защото часовете не могат да се повторят отново, учителят да се чуе с децата. Да им обясни какво да направят, да им изпрати материали, с които родителите вкъщи да се занимават с децата. Учителите няма да могат да правят втори учебен ден онлайн. Родителите, които решават да си задържат деца вкъщи, ще трябва да се включат много по-активно, ако искат децата им да имат пълноценен учебен процес. Не може да искаме от учителите да правят и едното, и другото в един и същи ден. Това не е човешко”, заяви министърът.

Целта е присъствено обучение да бъде качествено. „Където има възможност за провеждане на хибридно (синхронно) обучение и имат лаптопи, камера и друга техника, и другите деца ще могат да виждат и чуват, но няма да могат да бъдат активни, както са в клас”, обясни акад. Денков.

Затова и е въведена границата от минимум 50% от родителите да са се съгласили децата им да бъдат тествани и да ходят на училище. „Един учител може да осигури качествено обучение или присъствено, или онлайн”, категоричен е министърът.

Самите тестове ще се правят в училище в понеделник и четвъртък в първите 30 минути на учебния ден. Изключена е възможността това да се случва вкъщи, за да бъде безопасна училищната реда.

„Има съмнения вкъщи да бъдат манипулирани тестовете. В клас няма възможност да се лъже. Ако някъде има положителен тест, тръгваме по стандартната процедура”, заяви акад. Денков. Тогава детето се отделя, прави се допълнителен тест, който да се регистрира в РЗИ, а ако детето е положително, се карантинира цялата паралелка, а ако вторият тест е отрицателен, на следващия ден се връща в класната стая. Тестовете не се различават от тези в аптеката, но има течности, с които децата не могат да се справят. Затова учителят ще има и помощници. Това могат да бъдат родители, медиатори, непедагогически персонал, медицински лица.

Предстои да бъдат направени клипчетата, за да видят родителите как ще се правят тестовете. Едва тогава те ще вземат информирано решение дали са съгласни.

Връщането в училище ще стане най-рано на 10-и ноември.

„Трябват ни два дни, след като са доставени тестовете от базата. От МЗ са обещали да бъдат най-късно там. Ако е така, най-късно сряда ще бъде възстановено присъственото обучение от 1-и до 4-и клас”, обясни министърът.

Ако всичко върви добре и бъдат осигурени още тестове, ще бъдат върнати още ученици. „Очаквам до една седмица след това да можем да вкараме и 5,6,7 и 12-и клас. Това обаче зависи от обществени поръчки”, каза още акад. Денков.

Възможен е и обратният сценарий. Ако случаите на децата започнат да се увеличат, да бъдат върнати отново.

„Ако видим, че кривите тръгват нагоре, ще усетим, че сме загубили възможността да контролираме кривата”, заяви акад. Денков. Той посочи, че от септември заразените деца са се увеличили 5 пъти, но сега е пречупена кривата. Миналата седмица сме имали по над 500 деца, а сега вече са под 300, посочи министър Денков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *