Книга разказва за Майстора в Кюстендил
Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ – Кюстендил представи книгата „Майстора“, предаде „Фокус“.
Храмът на Майстора притежава най-голямата и пълна сбирка с произведения на големия български художник. Неговите маслени платна, акварели, рисунки, скици и ескизи са ценното ядро, определящо неповторимия облик на галерийния фонд.
Изложбата в Кюстендил (2022), посветена на 140-годишнината от рождението на Майстора, извади на показ значителна част от тази сбирка, включително творби, непоказвани досега.
„И отново въпросите, свързани с творчеството на художника, се оказаха многобройни. Изложбата и настоящата книга не се наемат с изчерпателни отговори. Особено във формат на юбилеен монолог. Представяйки една значителна като брой и пълноценна като разнообразие колекция, те дават само онази възможност за осъществяването на диалога между Майстора и онези, които настоятелно търсят своите отговори“, посочват от Художествената галерия.
Книгата, наречена „Майстора“, е книга на признателността. В нея свои мисли, спомени и отношение към твореца споделят личности, както от времето на Майстора, така и от нашето съвремие – сърцато и безкористно. Като художник към художника.
„Стремежът на Галерията бе да постигне изчистена визия на изданието, в съответствие със самата личност на Майстора. С акцент върху корицата на книгата, изпълнена върху рисувателно платно, и с образа му от непоказван досега (реставриран) негов автопортрет. Страниците на книгата създават усещане за съприкосновение с рисувателна хартия“, казват още от културния институт в града.
Безспорно най-ценни са онези изследвания, които подреждат произведенията на даден автор по хронологичен принцип. Случаят с Майстора обаче е особено специфичен. Той като че интуитивно е предпазил творчеството си от подобна хронологическа зависимост. На нито една негова творба, с изключение на академичните и военните скици и рисунки, не са отбелязани в ъгъла подпис, дата, година или място. Няма надписи и на гърба. Те сякаш са извън времето.
В книгата „Майстора“ те умишлено не са посочени. В специално акцентирани бележки обаче, са отбелязани факти и събития, касаещи историята на някои от произведенията или ситуации, около придобиването им за фонда на Галерията.
Книгата е с обем от 444 страници. В нея са представени над 300 от произведенията на Майстора (някои от които се публикуват за първи път) и малка част от архивни материали и снимки, изцяло собственост на Галерията. Изданието е изпълнено от Екипа на Галерията и е поредната книга от поредицата „Кюстендилска изобразителна школа“.