Напрежение в ІV ОУ-Благоевград, родители излизат за втори път на протест
За втори път на протест, и то в рамките на месец, излизат родители на ученици от благоевградското ІV ОУ „Димчо Дебелянов“. Причината за разразилото се недоволство с училищното ръководство е напускането на учителката по математика Таня Филипова.
Малко след началото на учебната година, на 27 септември, родители разбират, че Т. Филипова вече не е част от колектива. В понеделник /30.09./ сутринта група от 15 майки и бащи отиват в училището, за да разберат какво се случва.
Родителите твърдят, че математичката е била подложена на тормоз от ръководството и принудена да напусне. Директорът Илиян Чапкънов пък заяви, че никой не е тормозил и притискал учителката. Единствено той й казал малко да се спре и да намали темпото, при което преподавателката си написала молбата за напускане, а директорът веднага я приел, за да може, по думите му, по-бързо да обяви мястото и да стартира процедурата за избор на нов учител.
Самата Т. Филипова има 16-годишен професионален стаж. Постъпва в ІV ОУ преди 3 години и е автор на проекта за нов предмет – „Състезателна информатика”, с който училището в квартал „Грамада“ придоби статут на иновативно. Тази учебна година преподава математика в 6 „а”, 6 „б” и 7 „б” клас, води и разширената подготовка по математика в 7 „б” и 6 „а” и е класен ръководител на 6 „а”.
„Нищо не мога да направя. Процедурата е приключила“, каза тогава Ил. Чапкънов и уточни, че единственият начин учителката да се върне е да кандидатства пак за обявеното място. А на репликата от страна на родителите, че ще преместят децата си в други училища, отговори: „Това е ваше право, правете каквото искате“.
Междувременно родители, включително и такива, преместили детето си в седми клас в ІV ОУ само заради Т. Филипова, се обаждат и я молят да се върне и тя склонява да подаде наново документи. Оказва се, че кандидатите са само трима – един неотговарящ на условията кандидат без стаж и опит и Т. Филипова, която е предпочетена пред останалите.
Любопитното е, че при сключването на новия срочен трудов договор, който е до 30 юни, учителката получава и констативен протокол със стара дата. Той е за установено от зам. директора Ели Димова нарушение, а именно, че при направена проверка преподавателката не е изпълнявала задълженията си да дежури в коридора. По това време обаче, както твърдят и учители, на Т. Филипова е било възложено от директора да раздава лаптопи на учителите по националната програма на МОН.
На родителска среща миналата седмица акцентът в 6 „б” бе върху математиката. Последва писмо във Фейсбук групата на родители, подготвено за изпращане до директора.
„Уважаеми г-н Чапкънов, обръщаме се към Вас със загриженост и молба за съдействие. Водени от емпатия и настина приемайки образованието, възпитанието и социализацията като тристранен процес, не смятаме да обсъждаме методите на педагогическо взаимодействие, подходите при преподаване на който и да е учител. В същото време обаче не можем да не отчетем сложността, важността, „тежестта“ на предмета математика. В тази връзка настояваме часовете от РП /разширена подготовка по математика/ да бъдат водени от г-жа Филипова. Искрено вярваме, че с оглед на ползотворното сътрудничество е най-добре възникнали ситуации и въпроси да бъдат решавани на училищно ниво“, пишат до директора родители от 6 „б” клас.
Писмото бе пуснато за обсъждане в новосъздадената група на класа и все още не е входирано в деловодството. Директорът обаче разбира, че се готви нещо като подписка, и в петък /15.10./ кани на среща родител от класа. По време на разговора Ил. Чапкънов обяснява, че не може да възложи разширената подготовка на Т. Филипова, тъй като списък Образец 1 вече е утвърден и евентуални корекции могат да се правят в началото на януари. Директорът, който ръководи ІV ОУ вече 20 години, уверява и че ще предприеме необходимите действия, така че да синхронизира работата и новата учителка, водеща разширената подготовка, да „се води“ от преподаваното в редовния час, тоест от г-жа Филипова.
Каква точно стиковка прави Ил. Чапкънов, не става ясно. Факт е обаче, че минути след излизането на майката от директорския кабинет зам. директорката Е. Димова влиза на проверка в часа на Т. Филипова в 7 „б”, който е на тема „Умножаване на едночлен с многочлен”.
„Материалът е много тежък, но въпреки това 90 процента от учениците взеха активно участие. Аз лично дадох всичко от себе си. Във въпросния клас в петък има два часа /б.р. – първи и трети/. В първия взехме новия урок, а в трети по време на разширената подготовка го упражнявахме“, разказа Т. Филипова.
В 13.10 часа тя е извикана от зам. директорката, а сред зададените й въпроси е защо не е проверила отсъстващите и домашните работи, при което учителката обяснила, че е направила това в началото на първия час. Последвали и питания от рода защо урокът й няма уводна част, как така не може да представи тематично разпределение…
Твърдейки, че искат да я изкарат и некадърна, Т. Филипова си тръгва, а по-късно депозира молба за напускане.
В петък репортер на „Струма“ се свърза и с майката на учителката, която разстроена сподели, че през последните 6 месеца дъщеря й е подложена на тормоз и психологически натиск.
Публична тайна е, че 2 години в ІV ОУ нямаше охрана, защото, по думите на директора, училището нямало пари, за да назначи портиер. Така се стигна до абсурдната ситуация от ръководството да пускат заповеди, а педагозите по график да дежурят на входа.
„Действително ситуацията беше много унизителна за нас. Как да преподаваме и какъв авторитет да имаме пред учениците, след като те ни виждат като портиери?“, коментират учители. Педагози споделиха, че преди 6 месеца Т. Филипова се противопоставила на пуснатата заповед и обявила, че няма да дежури, тъй като не е назначена за портиер, а за учител.
„Единственият вариант дъщеря ми да се върне в ІV ОУ е зам. директорката Ели Димова да си тръгне”, категорична бе майката на Т. Филипова по повод скандала. Е. Димова, която работи в училището от 40 години, вече е навършила годините за пенсиониране.
Как ще се развие ситуацията, предстои да стане ясно, но е факт, че мнозина родители са готови да преместят децата си в други училища.