Никой не ще да кара рейс срещу заплата от 3600 лева
300 шофьори липсват в „Столичен автотранспорт“ и около 80 в „Столичен електротранспорт“, в метрото няма проблем. Това обяви пред „Телеграф“ Карлос Контрера, зам.-председател на комисията по транспорт в Столичния общински съвет.
Освен липсата на шофьори в столицата е налице и още един проблем, а именно неразплатени от държавата 22,5 млн. лв. към дружествата. Към 27 септември само автото има да получава 14,159 млн. лв. Отделно от това „Столичен електротранспорт“ очаква да му се изплатят 8,7 млн. лв., както и метрото – 2,5 млн. лв., отчете Контрера. В четвъртък градският парламент се събра на извънредно заседание, за да гласува отпускането на 6 млн. лв. – 5 млн. за автото и 1 млн. за електрото. По план с тях трябва да се запълват дупки, но те няма да решат проблема, докато държавата не изплати всичките дължими суми, които по принцип плаща на всеки три месеца.
В сряда пък „Топлофикация София“ поиска Столичен общински съвет да разпореди незабавно да й бъдат преведени близо 3 милиона лева, които столичните авто- и електротранспорт й дължат за неплатена топлинна енергия. 2,571 820 млн. лева дължи столичен автотранспорт на столичното парно. Топлофикация вече е осъдила автобусния транспорт за 1,298 млн. лева, които са включени в задълженията, които да се вземат заедно с текущите задължения на автотранспорта към парното. Електротранспортът на София пък е задлъжнял към топлофикация с над 142 489 лева, от които над 80 хиляди са съдебни вземания, а 62 000 лева текущи.
Зам.-председателят обясни преди заседанието на СОС, че има риск работещите в градския транспорт в столицата да не получат заплатите си или те да бъдат забавени, което според него ще доведе до стачка и реално спиране на автобуси, тролеи и трамваи. По думите му общината досега успява да изплаща заплатите на водачите благодарение на незаетите щатове. „Средната заплата в София е 3600 лв. чисто“, посочи Контрера и добави, че работещите пенсионери са 30% от водачите, а тези, на които им предстои да излязат в заслужена почивка след две години, са 15%.
Оказва се, че остър недостиг на шофьори има и в Благоевград.
Младите хора не искат да сядат зад волана, защото им се вижда тежко. „Те търсят някакви космически заплати, а в същото време имат куп претенции – да не стават рано за първите смени, да не въртят волана до късно, за да имат повече време да си играят на телефоните си. Няма как да стане така. Затова сме принудени да наемаме шофьори в пенсионна възраст“, коментират от „Пътнически превози“ АД. И уточняват, че стартовата заплата тръгва от 1500 лева нагоре, а шофьори с по-голям стаж във фирмата могат да стигнат и до 2500 лева на месец.
Средната брутна работна заплата в градския транспорт в Бургас е над 2160 лв., като с най-високи заплати са водачите. „И при нас шофьорите са дефицитни кадри и затова те са с най-високи брутни заплати – от 2500 лв. до 3300 лв. Допълнително всички наши служители получават и ваучери за храна на стойност 200 лв. Кондукторите получават средно по 2000 лв. бруто, а касиери, счетоводство и администрация по 2100 лв.“, посочи Петко Драгнев, директор на общинското предприятие „Бургасбус“.