Номинираха кюстендилския зелник за „Живи човешки съкровища“
Народно читалище „Съгласие 2007“- с. Жабокрът ще представи Кюстендилска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година, предаде „Фокус“. Своеобразният конкурс се координира от Министерство на културата и цели опазване на нематериалното културно наследство, съхраняване на знанията и уменията за културно изразяване, които имат важно културно, историческо и художествено значение за България, и тяхното предаване на следващите поколения.
Процедурата се състои от два етапа – областен и национален. Право на номинации имат народните читалища, общински, регионални и държавни музеи, както и юридически лица с нестопанска цел, които са с предмет на дейност в областта на нематериалното културно наследство.
Съгласно статута на процедурата, предлаганите кандидатури трябва да представят дейности и умения от сферите на нематериалното културно наследство, като: традиционни обреди и празници, традиционно пеене и свирене, разказване, детски игри, занаяти, поминъци и др.
Номинацията за кюстендилския зелник направи Областна комисия в състав: експерт от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките, представител на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ и местен краевед. Комисията бе единодушна, че кандидатурата описва в пълнота жизнеността, уседналостта и устойчивостта на културната практика в приготвянето на кюстендилски зелник.
Кандидатурата бе представена убедително като характерна за местната кулинарна традиция. Добре оценено бе и приготвянето на кюстендилския зелник – както като усвоени знания и умения от възрастните носители в тяхното детство, така и от младите в настоящето. Представена е също значимостта му като локална културна практика не само за отделни представители на женската група в читалището, а и за културната идентичност на младото поколение, и за цялата общност в селището.
Предстои Национална комисия да обсъди излъчените областни кандидатури и да направи предложение за вписването на избраните нови елементи в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.