
Солунски лекар създаде многократна хирургическа маска по нанотехнология
Картините, на които става свидетел в болницата в Солун, където работи, от момента, в който в живота ни нахлу новият коронавирус, безпокоят дълбоко хирурга Петрос Бангеас, пише в репортаж АНА-МПА за лекаря, създал хирургическа маска с използването на нанотехнология.
„Станахме герои в научен филм“, казва той в опит да опише „страха от невидимата заплаха, която вече изглежда, че дебне навсякъде“. На преден план, освен Ковид-19, излиза вече и недостигът на оборудване за индивидуална защита, който засилва все повече ден след ден безпокойството на лекарите и останалия медицински персонал, който работи на предната линия в борбата със заболяването.
Бангеас е специалист по обща хирургия и има магистратура по нанотехнологии от Физическия факултет на Солунския университет „Аристотел“. Той решава да вземе нещата в свои ръце по оригинален начин. Бангеас проектира и изработва хирургически маски за многократна употреба с използването на методите на нанотехнологията в съчетание с върхова технология в областта на триизмерното принтиране, за да помогне, колкото е възможно, на колегите си да се защитят от Ковид-19.
Лекарят, който вече има опит в създаването на хирургически инструменти с антимикробни свойства, се е опитал да направи нещо подобно и този път. „Целта ми е да създам защитни средства (маски и очила) за многократна употреба с антимикробни и антивирусни свойства. На изследователско равнище приложенията на нанотехнологиите вече са хвърлени в битката срещу Ковид-19. (…) Така създадох маска с наименованието „PROtair33″, а триизмерното й принтиране беше направено в сътрудничество със солунска фирма“, обяснява лекарят.
Бангеас казва, че степента на защита, която осигурява „PROtair33“, е много по-висока от тази, която дава обикновената маска. „Маската се състои от две части – външна (бяла) и вътрешна (зелена). На вътрешната част на маската се поставя филтър тип N95, обработен специално с нанасяне на слой от наночастици. Външността също е покрита с наночастици, които – както и в случая с изработването на хирургически инструменти – имат противозалепващи и антимикробни свойства. Материалът, от който е изработена маската, е полимлечна киселина (PLA), която е биосъвместим и биоразградим полимер, който може освен това да се стерилизира лесно. Голямото предимство на този материал е, че осигурява повърхност, която е негостоприемна за прикрепянето на микроби и на вируси“.
Бангеас обяснява, че маската му в пълния си вид с нанопокритие е насочена към болничния персонал, а не за обикновена употреба, защото защитата, която осигурява, е голяма и прекомерна за нуждите на широкото население. На този етап обаче обикновената маска без нанопокритие може да се използва от всеки.
„Всяка болница вече има възможност да има 2-3 3D принтера и да произвежда маски и защитни средства, които да покриват нуждите й на основата на философията „направи си сам“. Що се отнася до промишленото производство, изобретателят смята, че то може да бъде постигнато със съществуващите технологии.
Бангеас казва, че стойността на прототипа не е била по-висока от стойността на една конвенционална маска, като основната част от цената е филтърът N95. Основното предимство на новата маска обаче са нейните свойства и обстоятелството, че е за многократна употреба.