Строежът на мечтания от планинските спасители подслон на Рилските езера набъбна от 270 000 на 470 000 лв.

Пандемията от коронавирус удължи с още 1 месец агонията на дупнишките планински спасители, които от 2013 г. се молят за подслон край Седемте рилски езера, откъдето ще могат значително по-бързо да реагират на сигналите за изгубени в планината и пострадали туристи – към момента те губят по 2 часа, докато се придвижат от Дупница до планината, пише в. „Струма“.

Дългото чакане на спасителите най-после се увенча с успех миналия месец, когато Национален парк „Рила” обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за строеж на Контролно-информационен пункт (КИП) „Седемте рилски езера“ на територията на НП „Рила“, Парков участък – Дупница, в района на хижа „Рилски езера“. Офертите трябваше да се събират до миналата седмица, но заради наложените ограничения за социални контакти, включващи и провеждане на всякакви обществени поръчки, за които в България все още няма опция за онлайн провеждане, срокът бе отложен за края на месец май.

Любопитно е, че прогнозната стойност на поръчката многократно е набъбнала в сравнение с парите, които обещаваше през годините за нея Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). През 2016 г. ПУДООС беше пресметнало, че строежът ще струва 315 000 лв., в началото на тази година цената му бе изчислена на 270 000 лв., но сега изненадващо се оказва, че в обществената поръчка е вписана прогнозна стойност от 470 078 лв. без ДДС, или близо половин милион.

Центърът край Седемтe рилски езера ще е със застроена площ 126 кв. м и ще се ползва както от спасителите, така и от дирекцията на парка. В нея дупнишката Планинска спасителна служба ще разполага с дежурна стая, помещение за оказване на първа помощ на пострадали туристи, санитарен възел и склад за екипировката. Паркът пък си е планирал зала с капацитет 20 места за беседи, прожектиране на филми и т. н.

98 486 лв. без ДДС НП „Рила” ще даде за оборудване за почистване на езерата. С парите трябва да бъдат купени седиментна сонда за следене нивата на еутрофикация на езерата, фотоапарат за подводни снимки, 6 подводни фенера, гумена лодка с гребла, 400 м маркучи, 480 м въжета, 10 криви лопати, 6 неопренови костюма, водолазни маски и др.

Двойно повече пари – 250 000 лв. без ДДС, паркът е предвидил за биологично и екологично проучване на състоянието на сладководните екосистеми в няколко целеви езера и картиране, парите са от оперативна програма “Околна среда 2014 – 2020 г.”, но тук процедурата по избор на изпълнител вероятно ще се забави, докато ситуацията в страната напълно се нормализира.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *