С преписана стара оферта за ремонт на улица, Галчев изпусна мегапоръчка за 13,3 млн. лв. на Банско
ДЗЗД „Банско 2021“ ще строи новия път до хижа „Вихрен” в Банско. При прогнозна стойност от 11 069 503 лв. без ДДС обединението спечели обществената поръчка с оферта от 11 051 000 лв., или около 13,3 млн. лв. с ДДС.
Другият участник в поръчката – „Галчев инженеринг“ ЕООД на благоевградския строителен предприемач Николай Галчев, бе отстранен по редица причини въпреки подадената оферта с рекорден обем от 216 страници, пише „Струма“. В тях обаче комисията по определяне на изпълнителя открила на много места несъотносимост към конкретната обществена поръчка. Например при описание на технологията на изпълнение на СМР фирмата дала такова, свързано със строителни дейности по автомагистрали. В офертата й фигурирала още направата на монолитен бетонов окоп и квадратни метални предпазни решетки, които са неприложими за туристическата пътека, която ще се рехабилитира, и др.
Явно хората на Галчев са преписали дословно предишна оферта, с която дружеството е участвало за строителен обект в София, защото без всякаква логика посочили, че ще поканят “Софийска вода” АД“, „Столичен електротранспорт“ ЕАД и др. за уточняване местоположението на съществуващите подземни проводи и съоръжения под пътя за хижа „Вихрен“. Написали и че ще демонтират изцяло съществуващото улично осветление, макар че такова не съществува. Не на последно място – никъде в предложението на „Галчев инженеринг“ за изпълнение на поръчката участникът не е взел предвид особеностите на пътя Банско – хижа „Вихрен“, както и не е отчел факта, че голяма част от него се намира в защитена територия – част от Национален парк „Пирин”.
За разлика от странната оферта на „Галчев инженеринг“, тази на ДЗЗД “Банско 2021” е получила 100 точки от комисията.
В сдружението изпълнител водещ съдружник е регистрираната в благоевградското с. Бело поле „Грома Холд“ ЕООД на Христо Савев, която ще работи съвместно с „АВОН-5“ ООД на Георги Бенин от Банско и софийската „ПСТГруп“ ЕАД с шеф на Съвета на директорите Камен Кимев. Обединението е предложило да рехабилитира пътя за 210 дни, като преди това е поискало 60 дни за изготвяне и предаване на технически проект.
Освен че това е най-скъпата обществена поръчка за тази година в Банско, процедурата по избор на изпълнител за нея продължи 8 месеца. Обявена бе през март и бе финализирана едва на 12 октомври.
За реконструкция на общинския път до хижата, по който всяка година минават хиляди туристи, община Банско няма да разчита на финансиране по европейски програми, затова в договора е предвидено отложено изпълнение. Трасето, което ще бъде ремонтирано, е с обща дължина от 15,060 км, с начало от кръстовището с улица „Найден Геров“ до хижа „Вихрен“. Пътят преминава през територията на Национален парк „Пирин“. Теренът е изцяло планински, с голям надлъжен наклон и денивелация от 940 м между началото и края. Съществуващият път е в изключително лошо експлоатационно състояние, по него има хлътвания, пропадания и множество пукнатини на асфалтовото покритие. То минава през няколко мостови съоръжения и е доста сложно за рехабилитация.