Учители: Въпреки отпуснатите средства, директорите ни принуждават да се тестваме за собствена сметка
Ръководителят на ОбУ – Дебрен В. Топчиев: Наложи се веднъж да си закупят тестове, защото не желаят да се изследват с осигурените от нас, фактурите им ще бъдат осребрени
„Въпреки големите преходни остатъци от делегираните бюджети и допълнителните средства, отпуснати от държавата, директори принуждават учители да се тестват за собствена сметка“, за това сигнализираха педагогически специалисти от община Гърмен. Те твърдят, че в ОбУ/обединените училища/ в Дъбница и Дебрен, основните в Хвостяне и Горно Дряново директорите принуждавали педагозите, които не са ваксинирани или нямат сертификат, че са преболедували, сами да си купуват тестове, или в противен случай няма да бъдат допуснати до училището, тоест до работното си място.
„Според разпоредбите на министрите на МОН и МЗ педагогическите и непедагогически специалисти без зелен сертификат трябва да се изследват с тестове, закупени от съответното училище. В същото време на образователните институции са отпуснати допълнително средства за Ковид мерките. Да не говорим и че някои от посочените училища са с огроми преходни остатъци, които са далеч над определените 4%, и затова ще връщат пари на общината. На фона на това директори, най-често аргументирайки се, че нямат пари, заставят учители да си купуват два пъти седмично тестове“, заявиха подателите на сигнала.
Любопитното е, че комуникирайки помежду си, учителите провели собствено разследване. Установили, че в училищата в Гоце Делчев няма подобен проблем, в гимназията в Хаджидимово също осигурявали тестове, а в СУ – Гърмен, Рибново, ОУ – Огняново дори инвестирали средства за закупуване на модерна апарaтура, включително и за измерване на температура. Така педагози констатирали, че само в тези 4 училища не се спазвали разпоредбите и хора от персонала били заставяни да дават два пъти в седмицата между 5 и 20 лв. за един тест. За случващото се учители сигнализирали Регионалната здравна инспекция. От там получили отговор, че не е в компетентностите на РЗИ да следи кой купува тестовете.
За коментар по темата репортер на „Струма“ се свърза с част от директорите. Ръководителят на ОбУ „Св. Климент Охридски“ в Дебрен Верхат Топчиев разясни, че над 60 процента от колектива са със зелени сертификати. Някои от останалите членове на екипа са закупували тестовете, и то най-много веднъж, тъй като не желаели да бъдат изследвани с осигурените от училище.
„Ние сме подсигурили от тестовете, които са, образно казано, вземане на носов секрет, тъй като са по-надеждни. Има нежелаещи да се подложат на подобна процедура, затова си купиха тестове. Предстои да съгласуваме с РЗИ дали сме длъжни да използваме точно тези тестове с бъркане на тампон в носа, или може да се прилагат и утвърдените при учениците“, коментира В. Топчиев.
Той опроверга твърденията, че учители давали по 20 лв. или 40 лв. седмично за изследвания, като сподели за правене на колективни поръчки, при които единичната цена на теста излизала 2.60 лв. Директорът подчерта и че не са сред училищата с големи преходни остатъци и не са получили допълнителните средства, които за ОбУ – Дебрен са в размер на 3968 лв.
„Фактурите на учителите за направените разходи за закупуване на тестове ще бъдат осребрени, но затова се изисква технологично време”, увери В. Топчиев и припомни, че съгласно наскоро подписания нов анекс към КТД педагогическите и непедагогически специалисти, които изследват учениците за Covid-19 два пъти в седмицата, за да осигурят присъствено обучение в безопасна среда, ще получат допълнително по 100 лв. за месеците ноември и декември.
Директорът на ОбУ „Христо Ботев” в Дъбница Тодор Хаджидиманов изрази мнение, че всяка информация трябва да бъде проверявана и благодари за обаждането. „Осигурихме първите тестове и затова мога веднага да ви покажа фактура. Да, учители предпочитат неинвазивни тестове, затова поеха инициатива и си закупиха такива. Ако предоставят фактура, удостоверяваща направените разходи, то ние сме готови да ги покрием, след като получим целевите средства“, коментира директорът на обединеното училище в Дъбница, което има да получава трансфер от 2766 лв. за осигуряване на ефективни противоепидемични мерки за превенция и ограничаване разпространението на Ковид-19.
След два опита репортер на в. „Струма“ не успя да се свърже с ръководителя на ОУ „Димитър Талев“ в Хвостяне Джевдет Дренк, но пък директорът на ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Горно Дряново Азим Мутишев бе така любезен и коментира темата.
„Не знам кой разпространява такава информация, но при нас няма такива случаи и не съм задължавал никого да си купува тестове, още повече че над 50% от колектива е ваксиниран. Разговарял съм и многократно с колегите по тези въпроси, те са запознати със самата процедура и механизма по отношение на тестването“, категоричен бе А. Мутишев.
Той уточни и че досега са ползвали тестове, останали им като резерва, но ако някой реши да си закупи такъв, след предоставяне на фактура разходите ще бъдат поети от училището.