Улеснен достъп на турски граждани до пазара на труда у нас ще привлече повече инвеститори, посочиха представители на бизнеса на форум в Банско
Улесненият достъп на турски граждани до пазара на труда у нас ще привлече повече инвеститори от съседната ни страна, каза при откриването на турско-български бизнес форум „Възможности за устойчиво търговско-икономическо сътрудничество в прехода към зелена икономика“ в Банско Уфук Йозтюрк – председател на Управителния съвет (УС) на Регнум Турция и Регнум България.
Компанията развива повече от 20 години дейности в различни сфери в България, посочи Уфук Йозтюрк. Сред тях са строителство, недвижими имоти, хотелиерство. Развива дейност и в сферата на логистиката, основно на петролни продукти. В продължение на няколко години компанията е имала и петролни фирми в страната.
Йозтюрк разказа, че е имал възможност да наблюдава промяната в България след присъединяването й към Европейския съюз. По думите му страната се е развила в добра посока, а най-важното, което е постигнала, е да бъде стабилна държава. Единственият сериозен минус, който отчете той, е загубата на добре обучен човешки ресурс в полза на западните държави. Председателят на УС на Регнум Турция и Регнум България каза, че един от най-големите проблеми, пред които се изправят, е намиране на добре обучени служители.
Участници на форума посочиха, че регистрираните фирми в България с турско участие са повече от 2200. В Турция има 85 млн. души развит, обучен човешки ресурс, посочи Йозтюрк. „Ако по някакъв начин се създаде някаква лекота, не само за инвеститорите от Турция, но и за довеждането на работна ръка, на работна сила от Турция в нашите фабрики, във всички тези инвестиции, мисля, че ще бъде печелившо не само за България, но и за Турция“, каза още той.
При откриване на форума председателят на Търговско-промишлена палата – Благоевград Ромео Шатев каза, че биха подкрепили идеята да се улесни достъпа за турски граждани до пазара на труда у нас. Шатев посочи, че бизнесът между България и Турция е бизнес между партньори и приятели, и това се подчертава от резултатите на двустранната търговия. Цифрите, които показват това сътрудничество, всяка година се увеличават, допълни той.
Перспективните области за взаимноизгоден бизнес са много, също и проблемите, които има в настоящия момент – нарастваща инфлация, нарушени вериги за доставки, липси на ключови суровини за промишлеността, каза още Ромео Шатев. Той допълни, че единствено обединен бизнесът може да преодолее тези проблеми.