Хартиените рецепти останаха при свободната продажба на лекарства
Лекарите не издават електронни рецепти за медикаменти, които са за свободна продажба. Това заяви председателят на асоциацията на собствениците на аптеки у нас Николай Костов. По думите му медиците издават електронни рецепти само за медикаментите, които се покриват от Националната здравноосигурителна каса.
Реално от 1 юни лекарствата, които се заплащат частично или изцяло по НЗОК, се предписват и отпускат само с електронни рецепти. Медикаментите, които се закупуват изцяло от пациента, могат да се изписват и на електронна, и на хартиена рецепта. Паралелното издаване на двата вида рецепти реално
удължи живота на хартиения вариант
засега за непределно време според наредбата на служебния здравен министър Стойчо Кацаров.
Според шефа на асоциацията на собствениците на аптеките и преди не са се изписвали много електронни рецепти, но сега въобще няма такива, които са за лекарства, които не са по каса. „Няма електронни рецепти за медикаменти на свободна продажба. След промяната в наредбата никой лекар не е издавал. На практика това до голяма степен обезсмисля инвестицията, която направихме в софтуери и т. н. Вложихме много пари, за да съответстваме на наредбата, а после тази наредба на практика отпадна за свободната продажба на лекарства“, коментира Николай Костов. Той лично няма обяснение защо не се издават е-рецепти за медикаментите, които не са по каса, при положение че лекарите имат техническата възможност да го правят и издават електронни рецепти само за лекарствата, които се покриват от касата.
Предстои в близките седмици и
рецептурната книжка да стане електронна
Това е поредна крачка към създаването на реално електронно досие, в което лесно и ясно да се вижда как и с какво е лекуван даден пациент. „Би трябвало това да стане в началото на следващия месец. Когато от информационно обслужване ни осигурят възможността аптеките да виждаме протоколите – кога е издадена и изпълнена предходната рецепта, ще имаме готовност да работим с електронните рецептурни книжки. За целта не е нужен допълнителен софтуер, той е същият, с който работим и сега“, обясни още Николай Костов.
Зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов коментира, че всички лични лекари са готови да издават електронни рецепти. По думите му повечето от тях дори отдавна го правят. Той напомня, че това не отменя посещението на пациента при лекаря, тъй като това е важно, за да може да се проследи състоянието на човека. „Ами ако е хипертоник, ако е с други заболявания? Ако е с исхемична болест на сърцето и се влошава? Тука беше въпросът давайте да си взимат лекарствата, не аз съм лекар и не съм се съгласил на това“, коментира още зам.-председателят на БЛС.