Центърът на кюстендилското село Соволяно е заринат с боклуци

Нерегламентирани сметища са се образували на няколко места в кюстендилското село Соволяно. Големи количества отпадъци има струпани в центъра на селото, а тревните пространства край кметството и читалището са пълни с торбички, чаши и бутилки от напитки, съобщава БНТ.

Мърсотията и безпорядъкът правят впечатление дори на деца, които направили клип и го качили в социалните мрежи.

„Боклуци, боклуци, накъдето и да се обърнеш само боклук. Бате, не може само боклук да има.“ Така 7-годишно дете изразява възмущението си от безотговорното поведение на хората, заради които районът край магазина в Соволяно е заприличал на бунище.

Само за около две седмици друго нерегламентирано сметище се е образувало в центъра на селото, точно зад сградата на кметството.

Местни казват, че хора изхвърлят отпадъците си безразборно, където им е удобно, от години.

„Пият кафета, хвърлят. Кошчета са турили хората, ама те, никой“, коментира жител.

„Хората не слагат в тях, а слагат до тях, мине куче, разнесе и е страшно. Сега сме в пандемия, следващият момент – ще сме у нещо по-страшно, защото това не е нормално“, коментира друг.

Акции по почистване на отпадъците в селото се правят периодично, но резултат няма.

„Даже имаше табели „Тук не е сметище“, но хората са такива“, каза жител.

„На всеки един контейнер „бобър“ се образуват сметища. Само днес бях изчистил 5 контейнера, сутринта около тях ставам – сметище“, заяви кметът на селото Пламен Илиев.

Кметът казва, че не вижда решение на проблема, а единственото, което може да направи, е да състави акт на нарушителите.

„Но за да съставиш акт, пак е тежко. Трябва да има трима свидетели. Като дойдем да пишем и всеки бяга. Докато не преминем към заплащане на сметта на извозен килограм, българинът няма да се оправи“, смята Пламен Илиев.

Общинската фирма в Кюстендил извозва контейнерите с отпадъци, а от кметството в Соволяно нямат финансова възможност да заплащат на човек, който да се грижи ежедневно за чистотата в селото.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *