150 се редиха вчера за ваксини в РЗИ Благоевград, основно за бустерна доза

150 благоевградчани се ваксинираха вчера в имунизационния кабинет на РЗИ. До струпване обаче не се стигна, тъй като ваксинирането вървеше бързо – не повече от 5 минути на човек, като преди това всеки попълваше бланка, в която сам посочваше предпочитаната ваксина. Основната част от хората на опашката бяха за бустерна доза, като компютърът допускаше само онези, които преди 6 месеца са си направили ваксинацията.

Благоевградчанка, която за празниците се прибрала от Италия, не успя да си постави бустерна доза именно защото не бе изтекъл половингодишният срок от втората игла. Друга млада жена бе дошла за информация кога може да се ваксинира повторно. Оказа се, че преди месец тя е преболедувала Ковид-19 след ваксиниране. Препоръката на дежурния лекар д-р Екатерина Митова беше да не бърза с имунизацията, тъй като много скоро е имала среща с вируса. „Ако зависи от мен, изобщо не бих ви посъветвала, след като сте преболедувала, да се ваксинирате. Спокойно, повече няма да се заразите”, успокои я лекарката.

Сред чакащите бяха повече хора в зряла възраст, които са напълно убедени в ползите от ваксините, предава в. „Струма“.

„Повечето, които идват, са за бустерна доза и по-рядко за първа игла. Независимо че днес има повече желаещи, като цяло интересът е слаб, и каквито и кампании да се проведат, едва ли ще се повиши значително”, коментира д-р Митова.

По 50 човека са били ваксинирани дневно и по време на коледните празници. На фона на утихналата четвърта вълна на „Делта” варианта лекарите са в очакване на петата – на „Омикрон” мутацията. Към момента новият вариант все още не е засечен в страната, но се очаква това да стане в близките дни, тъй като имало съмнителни проби за секвениране в Националния център по заразни и паразитни болести, заяви вчера проф. Радка Аргирова, която е съветник на премиера Кирил Петков. Почти всички проби са на хора, които са били в чужбина.

16 нови щама за секвениране изпрати вчера и началникът на микробиологичната лаборатория в МБАЛ – Благоевград д-р Цветанка Иванова. „Въпрос на време е да се изолира „Омикрон” и при нас. Все още не съм получила резултатите от пробите, които изпратих преди няколко седмици, сред тях има на пациент, който бе приет за болнично лечение след екскурзия в Египет и вече се подобрява. Въпрос на време е „Омикрон” да се изолира и при нас. Симптомите при него са грипоподобни – драскане в гърлото, главоболие, хрема. Надеждата ми е, че накрая новият вариант на Ковид-19 ще стигне до отрицателна мутация и ще ни освободи от себе си”, заяви вирусологът в лабораторията на МБАЛ – Благоевград д-р Иванова.

По отношение на ваксинационния процес тя също бе категорична, че е слаб и имунизацията е най-вече на хора, които си поставят бустерна доза. „Има и изключения. Млади жени, които живеят в София, бяха довели възрастните си родители за първа игла. Същевременно се наблюдава и покачване на PCR изследванията за Ковид-19, които днес бяха 40, при положение че бяха паднали до 16 дневно преди коледните празници”, добави д-р Иванова.

Напрегнато е било по време на празниците и в МБАЛ – Благоевград. По 9-10 пациенти са приети на ден с коронавирус в ковидните отделения – инфекциозно, вътрешно, УНГ и хирургично, съобщи зам. директорът на болницата д-р Александър Костов. От 20 до 29 декември са настанени за лечение 36 нови болни с коронавирус.

144 са общо хоспитализираните в Пиринско без усложнения, на интензивно лечение са 6-има. Свободните легла са 188 за неусложнени случаи и 19 за интензивни случаи. Под домашна карантина са 1108 лица. Заразната заболяемост в Благоевградска област е 220 на 100 000 души население за 14 дни. 56 са новите случаи на Ковид-19 за едно денонощие към вчерашна дата. 127 872 е общият брой на поставени ваксини в областта, от които 67 236 са със завършен ваксинационен курс, а 7861 са с бустерна доза.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *